Zakup własnego mieszkania jest bardzo poważną decyzją, która ze względu na czynniki finansowe wymaga dokładnej analizy i odpowiedniego przygotowania. Warto przy tym pamiętać, że na tak kosztowną inwestycję będziemy mogli zdecydować nie więcej niż kilka razy w życiu, a najczęściej jest to jednorazowy zakup. W wybranym lokalu będziemy mieszkali więc przynajmniej przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, dlatego powinniśmy przyłożyć tak dużą wagę do procesu decyzyjnego przy kupnie mieszkania i szukania właściwej oferty. Choć radość i ogromne emocje z pewnością będą im towarzyszyły, dobrze jest kierować się przede wszystkim rozsądkiem i sprawdzić możliwie każdą kwestię. Zatem o co pytać dewelopera przed kupnem mieszkania? Na co zwrócić uwagę?
Gdy przeglądamy różne oferty od deweloperów, najważniejszymi aspektami jest dla nas nie tylko powierzchnia i ostateczna cena mieszkania, ale także cena za metr kwadratowy nieruchomości. Co sprawdzić poza tym? Ważne będzie piętro, strona światła oraz system płatności (to ostatnie jest szczególnie ważne, ponieważ firmy deweloperskie mogą oferować tutaj różne rozwiązania). To wszystko są jednak bardzo podstawowe i oczywiste kwestie, które możemy znaleźć na stronie internetowej dewelopera – warto zwrócić na nie uwagę na samym początku, będą jednak niewystarczające na późniejszym etapie przy kupnie lokalu.
Dobrze jest przygotować sobie wcześniej pytania do dewelopera. Im więcej ich zadamy, tym będziemy się czuli bezpieczniej i pewniej, dzięki czemu podejmiemy najlepszą dla nas decyzję.
Zastanawiając się, jakie pytania powinniśmy zadać deweloperowi, warto podzielić je na aspekty techniczne oraz kosztowe. W pierwszym przypadku należy dowiedzieć się, z czego zostaną wykonane ściany działowe, jaka będzie izolacja budynku, jak zostaną wykonane balkony lub tarasy na dachu czy jak będzie rozwiązana kwestia parkingu. Wśród pytań do dewelopera powinny znaleźć się również te o plan zagospodarowania terenu – jak będzie wyglądało w przyszłości osiedle i ile powstanie dodatkowych budynków w okolicy.
Przy kupnie mieszkania dobrze jest też dowiedzieć się, jakie będą rachunki powiernicze, czy zakup miejsca postojowego naziemnego lub podziemnego, a także komórki lokatorskiej będzie obligatoryjny oraz czy są dodatkowe koszty ukryte. Można również zapytać o to, jaka jest kalkulacja kosztów jeżeli chodzi o czynsz i zużycie ciepłej, zimnej wody oraz czy opłata rezerwacyjna jest zwracana w przypadku rozwiązania umowy.
Nie można również zapominać o kwestiach prawnych, które są niezwykle istotne. Na co zwrócić uwagę w tym obszarze? Pytania do dewelopera powinny obejmować to, czy jest możliwość przeniesienia prawa własności, czy deweloper jest właścicielem działki inwestycyjnej i czy ma już pozwolenie na budowę, a także co w przypadku, gdy wystąpią opóźnienia w terminie oddania inwestycji.
Dzięki wiedzy, którą uzyskamy w ten sposób będziemy mogli w pełni świadomie podjąć decyzję, czy wybieramy konkretnego dewelopera i jego inwestycję, czy też nie. Będzie to dobry początek drogi realizowania swojego marzenia o własnym mieszkaniu.
Przeczytaj również:
Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę?
Jak sprawdzić dewelopera, zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania?
Nieruchomości z rynku pierwotnego cieszą się obecnie ogromną popularnością, dlatego wiele osób zastanawia się, jak powinien wyglądać prawidłowy i bezpieczny zakup mieszkania od dewelopera. Ostrożności bowiem nigdy nie za wiele, szczególnie, jeśli w grę wchodzą tak ogromne pieniądze. Zanim więc podejmiesz jakąkolwiek decyzję, warto przede wszystkim dokładnie sprawdzić firmę deweloperską. Oczywiście inne czynniki, takie jak lokalizacja nieruchomości, wielkość i rozkład mieszkania, a także kwestie finansowe są bardzo ważne, jednak dla naszego komfortu, zadowolenia i bezpieczeństwa kluczowy jest wybór dewelopera. Zatem co gwarantuje umowa deweloperska i co powinna zawierać? Na co uważać przy jej podpisywaniu? Jak powinno wyglądać przeniesienie własności mieszkania?
Warto wiedzieć, że prawodawca uregulował proces zakupu mieszkania z rynku pierwotnego w „ustawie deweloperskiej” – to właśnie na jej podstawie zawierana jest każda umowa deweloperska i dotyczy obydwóch stron. Firma zobowiązuje się do sfinalizowania działań, mających na celu przeniesienie własności mieszkania na nabywcę. Ten z kolei obiecuje, że wywiąże się ze wszystkich świadczeń pieniężnych na rzecz dewelopera, które są związane z nabyciem prawa własności wybranej nieruchomości.
Umowa z deweloperem zawiera głównie regulacje prawne, które zabezpieczają przed niewłaściwymi działaniami ze strony dewelopera oraz sytuacjami losowymi, które nie wynikają z jego winy, a mogłyby skutkować utratą wpłaconych przez nabywcę pieniędzy. Może on czuć się więc bezpiecznie, decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, nie zmienia to jednak faktu, że dobrze jest wszystko wcześniej dokładnie sprawdzić.
Warto pamiętać o tym, że umowa z deweloperem musi być obowiązkowo zawarta przed notariuszem w formie aktu notarialnego. Warto pamiętać, że koszt wszystkich czynności obejmuje wynagrodzenie notariusza oraz sporządzenie wypisów aktu notarialnego, a także koszt związany z sądowym postępowaniem wieczystoksięgowym (w równym stopniu obciążają dewelopera oraz nabywcę mieszkania).
Umowa deweloperska jest bardzo rozbudowanym i szczegółowym aktem prawnym, jednak musi zawierać w szczególności:
określenie stron (deweloper-nabywca), a także miejsce i datę podpisania umowy,
koszt nabycia prawa własności do wybranego lokalu mieszkalnego,
położenie i istotne cechy budynku, w którym ma znajdować się lokal mieszkalny, będący przedmiotem umowy,
szczegółową informację o usytuowaniu mieszkania w budynku,
określenie wielkości powierzchni i układu pomieszczeń, a także zakresu oraz standardu prac wykończeniowych, do których wykonania zobowiązuje się firma deweloperska,
termin, w którym nastąpi przeniesienie własności mieszkania na nabywcę,
wysokość oraz terminy lub warunki spełniania przez nabywcę wszystkich świadczeń pieniężnych na rzecz dewelopera.
Jeśli chcemy, możemy dla pewności skonsultować się z doświadczonym w tym obszarze prawnikiem, zanim podejmiemy decyzję lub podpiszemy taką umowę.
Warto z wyprzedzeniem sprawdzić, jaki harmonogram płatności proponuje wybrany przez nas deweloper. Z reguły można z nim negocjować w tej kwestii, dzięki czemu dostosujemy harmonogram do swoich potrzeb. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest również to, jak wygląda zależność – umowa deweloperska a kredyt. Część deweloperów przyznaje klientom prawo do odstąpienia od umowy w sytuacji, gdy nie otrzymają kredytu, czasami jednak zdarza się, że odbywa się to na jasno określonych warunkach. Dlatego na samym początku warto zapobiegawczo zapytać o tą kwestię, abyśmy stuprocentowo wiedzieli, do czego się zobowiązujemy.
Przeczytaj również:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera?
Od czego zacząć urządzanie nowego mieszkania od dewelopera?
Kiedy już możemy pozwolić sobie na zakup naszego wymarzonego mieszkania, tak bardzo skupiamy się na dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności i pilnowaniu całego procesu inwestycyjnego, że często zapominamy o tym, co będzie po odbiorze kluczy. Najczęściej otrzymamy mieszkanie w stanie deweloperskim – co dalej? Nie będziemy mogli w nim zamieszkać od razu, dlatego warto dużo wcześniej zacząć planować urządzanie mieszkania, najlepiej chwilę po tym, gdy zdecydujemy się na jego zakup. Wtedy, gdy odbierzemy klucze, będziemy mogli od razu zacząć prace wykończeniowe, dzięki czemu szybciej się do niego wprowadzimy. Zatem od czego zacząć urządzanie nowego mieszkania od dewelopera? Na jakie etapy warto podzielić przygotowania i planowanie?
Jeżeli projekt mieszkania i umowa z deweloperem nie obejmuje niektórych ścian działowych, a zależy nam na oddzieleniu przestrzeni niektórych pomieszczeń, urządzanie mieszkania dobrze jest zacząć od ich postawienia. W pierwszej kolejności dobrze jest też zainstalować podwieszane sufity, jeśli mamy je w planach. Czasami trzeba będzie również wykonać kilka poprawek, w tym także tynkarskich, co jest zupełnie normalne, gdy odbieramy mieszkanie w stanie deweloperskim. Co dalej?
Kolejnym krokiem powinno być ułożenie kafelek oraz paneli podłogowych. Niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie materiałów wykończeniowych – na naszej liście zakupów z pewnością znajdą się fugi, specjalne podłoże pod panele, a także środki chroniące przed wilgocią i inne produkty, które pozwolą nam na wykończenie podłóg.
Gdy podłogi będą już gotowe, urządzanie mieszkania w stanie deweloperskim powinno skupić się na wyposażaniu łazienki i kuchni. Jest to etap tak zwanego białego montażu, czyli montowania poszczególnych elementów. W łazience z pewnością będzie to toaleta, umywalka, prysznic i/lub wanna, a czasem także bidet. Przeprowadza się go według wcześniej zaplanowanego projektu, dzięki czemu całość będzie spójna, funkcjonalna i dobrze przemyślana.
To samo dotyczy kuchni – niezbędny jest projekt, który przyśpieszy ten etap i pozwoli na wykonanie mebli dopasowanych do przestrzeni pomieszczenia. Warto pamiętać, że jeśli będziemy wiedzieli, gdzie będą znajdowały się konkretne urządzenia, łatwiej będzie nam zamontować szklane płyty czy kafelki na ścianie. Nie ma przecież sensu kłaść kafelek za lodówką, czy też szafkami kuchennymi.
Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć urządzanie nowego mieszkania, po montażu sprzętów i mebli w kuchni i łazience, następnym krokiem będzie wykończenie ścian we wszystkich pomieszczeniach. Najczęściej decydujemy się proste w użyciu i praktyczne farby do ścian. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę, aby były wysokiej jakości, a także odporne na wilgoć, jeśli planujemy je użyć w kuchni lub łazience. Na powierzchnie najbardziej narażone na zabrudzenia możemy nałożyć farby lateksowe, które mają podwyższoną odporność na ścieranie. Urządzanie mieszkania na tym etapie powinno przewidywać również ewentualne dekoracje ścienne, takie jak tapety, ozdobne kafelki czy stiuki.
Gdy ściany będą już gotowe we wszystkich pomieszczeniach, będziemy mogli się skupić na wyposażeniu mieszkania w meble, różnego rodzaju sprzęty i dekoracyjne dodatki. Jest to bez wątpienia najprzyjemniejszy etap przygotowywania mieszkania, który dzieli Cię już tylko o krok od wymarzonej przeprowadzki.
Każdy, kto zaczyna marzyć o własnych czterech kątach, zaczyna zastanawiać się, co wybrać – dom czy mieszkanie. Każda z tych opcji ma swoje duże zalety, a także wady. Dobrze jest więc zastanowić się dokładnie nad tym, jakie mamy preferencje, potrzeby i oczekiwania, nie tylko w chwili obecnej, ale także w przyszłości. Niezależnie bowiem od tego, czy zdecydujesz się na dom czy mieszkanie, taka inwestycja z pewnością będzie na lata. Ostateczna decyzja powinna być dla nas możliwie jak najbardziej korzystna. Zatem czy lepiej mieszkać w domu czy w bloku?
Czy lepiej mieszkać w domu czy w bloku – każdy z nas ma jakieś preferencje i doświadczenia, które sprawiają, że bliżej jest nam do jednego z tych rozwiązań. Warto jest jednak rozważyć obydwie opcje, ponieważ nie kupujemy zbyt często własnej nieruchomości. Zatem dobrze, aby to była inwestycja, która będzie dla nas jak najbardziej korzystna pod każdym względem.
Zaletą domu z pewnością jest to, że najczęściej mają one większą powierzchnię, co stwarza idealne warunki dla dużej rodziny lub też osób lubiących przestrzeń. Ludzie cenią to rozwiązanie również za własny ogród, w którym można hodować kwiaty, robić grilla czy ognisko, a także wypoczywać latem w cieniu drzew – są to świetne sposoby na relaks i odpoczynek. Dzieci z kolei zyskują bezpieczne miejsce do zabawy. Dom z pewnością stwarza odpowiednie warunki do spokojnego i komfortowego życia.
Z drugiej jednak strony mając własny dom należy liczyć się z dużo większymi kosztami jego utrzymania, szczególnie jesienią i zimą. Warto również pamiętać, że dom wymaga częstych prac konserwacyjnych i porządkowych, a ogród pielęgnacyjnych. Z tego powodu osobom starszym czy też młodym i zapracowanym ciężko jest sprostać takiej odpowiedzialności. Kolejną wadą posiadania własnego domu jest to, że ludzie często boją się wyjeżdżać na dłuższe wakacje, nawet pomimo zainstalowanego systemu alarmowego.
Dom z pewnością w niektórych przypadkach będzie korzystnym rozwiązaniem, jednak posiada wady, których nie można przypisać mieszkaniu. Ono z kolei charakteryzuje się wieloma, niepowtarzalnymi zaletami. Zastanawiając się, czy wybrać dom czy mieszkanie, warto pamiętać, że obecnie deweloperzy budują nowoczesne, komfortowe i funkcjonalne osiedla, których dobrze zaplanowane otoczenie jest w stanie zaspokoić najważniejsze potrzeby mieszkańców. Nowe mieszkania mają różną powierzchnię, dzięki czemu znajdziemy dla siebie jednopokojową kawalerkę, niewielkie mieszkanie dla pary, kilkupokojowy lokal dla rodziny z dziećmi, a także ponad stumetrowe apartamenty.
Inne zalety mieszkania w bloku na nowoczesnym osiedlu to dostęp do rozległych terenów zielonych w sąsiedztwie, gdzie z powodzeniem można zrelaksować się i odpocząć. Nowe mieszkania zapewniają spokój i komfort również dzięki temu, że spółdzielnie mieszkaniowe biorą na siebie odpowiedzialność za utrzymanie w dobrym stanie całego budynku, części wspólnych oraz terenu wokół bloków. Dużo osób chwali sobie także to, że mogą spokojnie pojechać na dłuższe wakacje, płacą stosunkowo nieduże rachunki za media oraz mogą poznać nowych i interesujących ludzi, którzy są ich sąsiadami. Zatem jak widać zalety mieszkania w bloku są dużo większe niż w przypadku domu.
Zakup własnego mieszkania jest jednym z najważniejszych i najbardziej radosnych wydarzeń w całym naszym życiu, ustępując jedynie niezapomnianym chwilom spędzonym z rodziną i przyjaciółmi. Z pewnością wiąże się również z ogromną odpowiedzialnością, ponieważ przyjdzie nam inwestować tak sporą sumę pieniędzy nie więcej niż kilka razy. Dobrze więc, aby wszystko odbyło się bezpiecznie, zgodnie z prawem i po prostu po naszej myśli. Dlatego firma deweloperska, na którą się zdecydujemy powinna gwarantować najwyższy poziom oferowanych usług. Zatem jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?
Zanim zdecydujemy się na konkretną inwestycję, byłoby dobrze, żebyśmy dokładnie sprawdzili ofertę, jaką proponuje nam firma deweloperska. Powinniśmy wręcz to zrobić, ponieważ zakup własnego mieszkania jest niezwykle kosztowny, a często zdarza się, że będziemy inwestowali tak dużą sumę pieniędzy tylko raz w życiu. Warto więc wiedzieć, jak sprawdzić dewelopera, zanim na cokolwiek się zdecydujemy. W końcu każdy z nas marzy o własnym mieszkaniu, które stworzyłoby nam odpowiednie warunki do codziennego życia – dobrze więc, aby nic nie zakłóciło naszego spokoju i radości.
Jednym z najlepszych i najprostszych sposobów, w jaki możemy sprawdzić związek deweloperów, jest zapytanie swoich znajomych, przyjaciół i rodziny. Być może ktoś z naszego bliskiego otoczenia sam kupował w ostatnim czasie mieszkanie i będzie mógł podzielić się swoimi doświadczeniami. Jest to bardzo cenne, jeśli ktoś, komu ufamy, poleci nam jakiś związek deweloperów lub też odradzi, bo i tak przecież może się zdarzyć. Znalezienie stuprocentowo wiarygodnego dewelopera wymaga od nas bowiem czasami trochę poszukiwań. Opinie innych ludzi w internecie również mogą być pomocne.
Jeśli szukasz dodatkowego sposobu na to, jak sprawdzić dewelopera przed zdecydowaniem się na konkretną inwestycję, warto po prostu poszukać o nim dodatkowych informacji w sieci lub po prostu wejść na jego stronę internetową. Wiarygodny deweloper powinien zamieścić na niej dużo szczegółowych informacji zarówno o samej firmie deweloperskiej, jak i wszystkich planowanych oraz ukończonych inwestycjach. Są one bardzo ważne, ponieważ z nich dowiemy się na przykład, ile lat istnieje dana firma – oczywiście im dłużej, tym lepiej, ponieważ posiada bardziej stabilną pozycję na rynku i większe doświadczenie. Nie każdy ranking deweloperów jest wiarygodny, dlatego warto samemu sprawdzić takie kwestie.
Oczywistą odpowiedzią na pytanie, jak sprawdzić dewelopera, są opisy i zdjęcia dotychczasowych inwestycji na jego stronie. To właśnie one dadzą nam prawdziwy obraz tego, jak dana firma wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Można również wybrać się w takie miejsce, żeby na własne oczy zobaczyć jedną z ukończonych wcześniej nieruchomości. Dzięki temu łatwiej będzie nam podjąć decyzję o wyborze konkretnego dewelopera, zyskamy również spokój i pewność, że wszystko ułoży się po naszej myśli.
Przeczytaj również:
Zakup mieszkania to doskonała, długoletnia lokata kapitału. Jak pokazuje przykład kamienic z poprzednich stuleci – mieszkania są długowieczne. Nieruchomości pozostaną w majątku rodzinnym przez pokolenia i będą z nich korzystać nasze dzieci, wnuki i prawnuki. Kupując dom jednorodzinny, wraz z nim otrzymujemy dobro niezniszczalne – grunt, na którym ulokowana jest nieruchomość. Zakup mieszkania, które ma posłużyć dziesięciolecia, a nawet wieki, powinien być poprzedzony dogłębnym przemyśleniem tematu oraz dokładnym sprawdzeniem nabywanego lokalu. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, co sprawia, że wybór nieruchomości nie jest łatwy. Pojawia się pytanie, na co zwrócić uwagę i co sprawdzić przed zakupem mieszkania?
Kupując mieszkanie, na początku należy zastanowić się, czy chcemy nabyć zupełnie nowe lokum, czy może skorzystać z ofert rynku wtórnego. Wybór każdego z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. W przypadku rynku pierwotnego mamy pewność, że nikt nie jest zameldowany w mieszkaniu, naprawę ewentualnych usterek najczęściej pokrywa deweloper, takiego lokalu nie będziemy też musieli remontować.
Zaletą rynku wtórnego jest możliwość znalezienia atrakcyjnych cenowo oferty. Niekiedy sprzedający nie mają bowiem rozeznania w cenach mieszkań albo zależy im na szybkim zbyciu nieruchomości. Jednak rodzi to także zagrożenie, że takie mieszkanie może mieć defekty. Takie lokum będzie też wymagało remontu, co rodzi dodatkowe koszty.
Jeśli już zdecydujemy, czy lepszym rozwiązaniem dla nas będzie zakup nowego, czy używanego mieszkania, nadchodzi czas na przeglądanie ofert. Co trzeba wiedzieć, wybierając mieszkania i analizując oferty?
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że ceny mieszkań w dużej mierze zależą od ich lokalizacji. Im atrakcyjniejsza i lepiej skomunikowana okolica, tym ceny będą wyższe. Wybierając interesujące nas nieruchomości, spośród wielu ofert, warto brać pod uwagę nie tylko liczbę pokoi, ale też metraż. Może się bowiem okazać, że mieszkanie, choć trzypokojowe będzie o wiele za małe dla naszych potrzeb. Jeśli planujemy zakup mieszkania w bloku, dobrze jest też sprawdzić, na którym piętrze mieści się lokal oraz czy budynek jest wyposażony w windę. Posiadacze samochodów powinni także zwrócić uwagę na dostępność miejsc parkingowych. Warto też sprawdzić, czy w mieszkaniu zaplanowano pomieszczenia gospodarcze, garderoby, albo komórki lokatorskie. Takie miejsca podnoszą funkcjonalność przestrzeni i likwidują wiele problemów z przechowywaniem ubrań i innych przedmiotów.
Co sprawdzić kupując mieszkanie od dewelopera? Najważniejszą i pierwszą kwestią, jaką należy zweryfikować, jest rzetelność sprzedającego. Niestety na rynku nadal pojawiają się nieuczciwi deweloperzy, którym zależy nie na dostarczaniu mieszkań, ale na oszukiwaniu klientów. Dlatego warto wcześniej sprawdzić opinie o firmie, od której chcemy kupić mieszkanie. Jednym z wyznaczników rzetelności może być długoletnia obecność dewelopera na rynku, portfolio realizacji oraz rekomendacje od zadowolonych klientów.
Na rynku pierwotnym dostępne są już gotowe albo dopiero planowane nieruchomości. Jeśli zdecydujemy się na kupno istniejącego lokalu, należy umówić się na jego oglądanie. Dobrze jest odwiedzić mieszkanie o różnych porach dnia, aby sprawdzić stopień jego nasłonecznienia, widok z okna i tym podobne rzeczy. Warto zabrać ze sobą osobę postronną, która może ocenić lokal chłodnym okiem. Podczas oględzin przydatna może też okazać się poziomica, która pozwoli sprawdzić, czy ściany i podłogi są równe. Można także skorzystać z usług rzeczoznawcy, który potwierdzi stan techniczny nieruchomości.
Kupując mieszkanie jeszcze nieistniejące, możemy zapytać o opis inwestycji, obejrzeć wizualizację oraz zapytać o plan mieszkania, który pozwoli poznać rozkład pomieszczeń i sprawdzić, czy odpowiada on naszym potrzebom.
Kupując mieszkanie, należy też dokładnie sprawdzić umowę. Praktyką jest podpisywanie z deweloperem umowy rezerwacyjnej lub przedwstępnej, a na końcu umowy sprzedaży. Każdy z tych dokumentów należy dokładnie, punkt po punkcie przeczytać i wyjaśnić wszelkie wątpliwości czy nieścisłości.
Co sprawdzić przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego? Na początek należy upewnić się, że osoba, która oferuje nieruchomość, jest jej faktycznym właścicielem. Można to zrobić, prosząc o akt własności lub inny dokument potwierdzający, że dana osoba jest właścicielem mieszkania. Należy też poprosić o: świadectwo energetyczne (jeśli lokal je posiada), szczegółowe zestawienie kosztów eksploatacji oraz plan nieruchomości. Może zdarzyć się, że właściciel nie ma planu mieszkania, dlatego wybierając się na oglądanie lokalu, dobrze jest zabrać ze sobą narzędzia pisarskie oraz taśmę mierniczą, które pozwolą sporządzić na miejscu odręczny plan. Tym, co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego, jest stan techniczny nie tylko samego lokalu, ale też całego budynku. W tym celu dobrze jest udać się na oględziny nieruchomości z rzeczoznawcą budowlanym, który przygotuje opinię techniczną o nieruchomości. Dzięki temu kupując mieszkanie, mamy pewność, że jest ono w dobrym stanie. Planując zakup nieruchomości z rynku wtórnego, koniecznie należy też upewnić się, że nikt nie jest w nim zameldowany, co możemy zrobić we właściwym urzędzie gminy.
Planując kupno mieszkania, niezależnie czy pochodzi ono z rynku pierwotnego, czy wtórnego, należy sprawdzić jego stan techniczny, szczegółowo przeczytać umowę i upewnić się co do rzetelności sprzedającego.
Każdy z nas prędzej czy później marzy o własnych czterech kątach. Jest to jedna z ważniejszych i z pewnością najbardziej kosztownych inwestycji w życiu, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby cała transakcja przebiegła bezpiecznie i pomyślnie. Osoby, które zamierzają kupić swoją pierwszą nieruchomość mają prawo czuć się nieco zagubione przy podejmowaniu takiej decyzji, dlatego przygotowaliśmy poradnik, jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera.
Pierwszą i bardzo ważną kwestią, na którą zwracamy uwagę przy szukaniu wymarzonego mieszkania jest jego cena. Warto jednak pamiętać, że lokalizacja mieszkania jest równie ważna. To ona ma ogromny wpływ na komfort naszego życia w danym miejscu, bezpieczeństwo oraz czas, jaki prawie codziennie będziemy poświęcać na dojazdy do pracy czy szkoły. Dobrze jest także wziąć pod uwagę fakt, że mieszkanie jest inwestycją na wiele lat, w ciągu których może nam się zdarzyć zmienić pracę, dlatego warto jest zwrócić uwagę na stan i poziom rozwinięcia dróg dojazdowych w okolicy.
Obecna ustawa deweloperska jasno stanowi, że osoba kupująca mieszkanie musi zostać poinformowana przez dewelopera w tzw. prospekcie informacyjnym o planowanych w promieniu kilometra inwestycjach, które mogą obniżać komfort życia, czyli o budowie torów kolejowych, dróg czy oczyszczalni ścieków. Zalecamy jednak na własną rękę sprawdzić lokalizację mieszkania w planie zagospodarowania przestrzennego. Warto także zwrócić uwagę na to, czy w okolicy znajdują się sklepy, punkty usługowe czy parki miejskie.
Zastanawiając się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera, powinniśmy też prześwietlić samą firmę. Warto w tym celu sprawdzić opinie o wybranym przez nas deweloperze w internecie i wśród znajomych, co da nam już wstępne rozeznanie. Dobrym pomysłem będzie również sprawdzenie dotychczasowych inwestycji i jeśli to możliwe rozmowa z ich mieszkańcami – jak przebiegały realizacje nieruchomości, w jakim są stanie po kilku latach od oddania ich do użytku, czy deweloper uczciwie wywiązał się ze swoich zobowiązań.
Polecamy również zweryfikować sam grunt pod inwestycję. Informacje na ten temat można znaleźć w księdze wieczystej, która powinna znajdować się w internecie.
Choć obecnie jest to już standard, warto na wszelki wypadek sprawdzić, czy inwestycja jest objęta rachunkiem powierniczym. Jest to specjalnie utworzony rachunek bankowy, na który kupujący wpłaca pieniądze za wybrane przez siebie mieszkanie, jednak deweloper otrzymuje je dopiero w miarę postępu prac. Zapobiega to ewentualnej defraudacji środków Inwestora.
Zastanawiając się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera, dobrze jest również zwrócić uwagę, aby umowa zawierała możliwie jak najwięcej szczegółowych informacji na temat nieruchomości i samej transakcji – do najważniejszych należy data ukończenia budowy i przeniesienia prawa własności, opis standardu wykończenia mieszkania, otoczenia budynku i tym podobne. Pozwala to na należyte zabezpieczenie naszych interesów, ponieważ w przypadku niedopełnienia przez dewelopera różnych obowiązków, będziemy mieli podstawę prawną do egzekwowania swoich praw na rozprawie w sądzie.
Ostatnią kwestią na drodze do posiadania wymarzonych czterech ścian jest odbiór mieszkania. Jest to bardzo ważny moment, ponieważ dokonujemy wtedy weryfikacji jakości wykonania mieszkania i prawnie akceptujemy jego stan. Radzimy wtedy zasięgnąć rady fachowca, który doświadczonym okiem sprawdzi, czy budowlańcy przypadkiem nie dopuścili się zaniedbań. Później wystarczy już tylko odebrać klucze, a następnie spisać liczniki.
Liderem projektu: "Uruchomienie Wsparcia Nieformalnych Opiekunów Osób Niesamodzielnych - Topografów jest Armada Finanse S.A. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014/2020, Działanie 9.2 Usługi społeczne i zdrowotne. Numer projektu: RPMP.09.02.03-12-0442/19
Projekt był realizowany od 13.03.2020 r do 28.09.2023 r
Social Media: