O co pytać dewelopera przed kupnem mieszkania

21.02.2020

O co pytać dewelopera przed kupnem mieszkania?

Zakup własnego mieszkania jest bardzo poważną decyzją, która ze względu na czynniki finansowe wymaga dokładnej analizy i odpowiedniego przygotowania. Warto przy tym pamiętać, że na tak kosztowną inwestycję będziemy mogli zdecydować nie więcej niż kilka razy w życiu, a najczęściej jest to jednorazowy zakup. W wybranym lokalu będziemy mieszkali więc przynajmniej przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, dlatego powinniśmy przyłożyć tak dużą wagę do procesu decyzyjnego przy kupnie mieszkania i szukania właściwej oferty. Choć radość i ogromne emocje z pewnością będą im towarzyszyły, dobrze jest kierować się przede wszystkim rozsądkiem i sprawdzić możliwie każdą kwestię. Zatem o co pytać dewelopera przed kupnem mieszkania? Na co zwrócić uwagę?

Pytania do dewelopera przy szukaniu odpowiedniego mieszkania

Gdy przeglądamy różne oferty od deweloperów, najważniejszymi aspektami jest dla nas nie tylko powierzchnia i ostateczna cena mieszkania, ale także cena za metr kwadratowy nieruchomości. Co sprawdzić poza tym? Ważne będzie piętro, strona światła oraz system płatności (to ostatnie jest szczególnie ważne, ponieważ firmy deweloperskie mogą oferować tutaj różne rozwiązania). To wszystko są jednak bardzo podstawowe i oczywiste kwestie, które możemy znaleźć na stronie internetowej dewelopera – warto zwrócić na nie uwagę na samym początku, będą jednak niewystarczające na późniejszym etapie przy kupnie lokalu.

Dobrze jest przygotować sobie wcześniej pytania do dewelopera. Im więcej ich zadamy, tym będziemy się czuli bezpieczniej i pewniej, dzięki czemu podejmiemy najlepszą dla nas decyzję.

Co sprawdzić i na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Zastanawiając się, jakie pytania powinniśmy zadać deweloperowi, warto podzielić je na aspekty techniczne oraz kosztowe. W pierwszym przypadku należy dowiedzieć się, z czego zostaną wykonane ściany działowe, jaka będzie izolacja budynku, jak zostaną wykonane balkony lub tarasy na dachu czy jak będzie rozwiązana kwestia parkingu. Wśród pytań do dewelopera powinny znaleźć się również te o plan zagospodarowania terenu – jak będzie wyglądało w przyszłości osiedle i ile powstanie dodatkowych budynków w okolicy.

Przy kupnie mieszkania dobrze jest też dowiedzieć się, jakie będą rachunki powiernicze, czy zakup miejsca postojowego naziemnego lub podziemnego, a także komórki lokatorskiej będzie obligatoryjny oraz czy są dodatkowe koszty ukryte. Można również zapytać o to, jaka jest kalkulacja kosztów jeżeli chodzi o czynsz i zużycie ciepłej, zimnej wody oraz czy opłata rezerwacyjna jest zwracana w przypadku rozwiązania umowy.

O co pytać dewelopera przed kupnem mieszkania?

Nie można również zapominać o kwestiach prawnych, które są niezwykle istotne. Na co zwrócić uwagę w tym obszarze? Pytania do dewelopera powinny obejmować to, czy jest możliwość przeniesienia prawa własności, czy deweloper jest właścicielem działki inwestycyjnej i czy ma już pozwolenie na budowę, a także co w przypadku, gdy wystąpią opóźnienia w terminie oddania inwestycji.

Dzięki wiedzy, którą uzyskamy w ten sposób będziemy mogli w pełni świadomie podjąć decyzję, czy wybieramy konkretnego dewelopera i jego inwestycję, czy też nie. Będzie to dobry początek drogi realizowania swojego marzenia o własnym mieszkaniu.

Przeczytaj również:

Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę?

Jak sprawdzić dewelopera, zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania?