umowa deweloperska

31.01.2020

Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup mieszkania od dewelopera?

Nieruchomości z rynku pierwotnego cieszą się obecnie ogromną popularnością, dlatego wiele osób zastanawia się, jak powinien wyglądać prawidłowy i bezpieczny zakup mieszkania od dewelopera. Ostrożności bowiem nigdy nie za wiele, szczególnie, jeśli w grę wchodzą tak ogromne pieniądze. Zanim więc podejmiesz jakąkolwiek decyzję, warto przede wszystkim dokładnie sprawdzić firmę deweloperską. Oczywiście inne czynniki, takie jak lokalizacja nieruchomości, wielkość i rozkład mieszkania, a także kwestie finansowe są bardzo ważne, jednak dla naszego komfortu, zadowolenia i bezpieczeństwa kluczowy jest wybór dewelopera. Zatem co gwarantuje umowa deweloperska i co powinna zawierać? Na co uważać przy jej podpisywaniu? Jak powinno wyglądać przeniesienie własności mieszkania?

Umowa z deweloperem – podstawy prawne

Warto wiedzieć, że prawodawca uregulował proces zakupu mieszkania z rynku pierwotnego w „ustawie deweloperskiej” – to właśnie na jej podstawie zawierana jest każda umowa deweloperska i dotyczy obydwóch stron. Firma zobowiązuje się do sfinalizowania działań, mających na celu przeniesienie własności mieszkania na nabywcę. Ten z kolei obiecuje, że wywiąże się ze wszystkich świadczeń pieniężnych na rzecz dewelopera, które są związane z nabyciem prawa własności wybranej nieruchomości.
Umowa z deweloperem zawiera głównie regulacje prawne, które zabezpieczają przed niewłaściwymi działaniami ze strony dewelopera oraz sytuacjami losowymi, które nie wynikają z jego winy, a mogłyby skutkować utratą wpłaconych przez nabywcę pieniędzy. Może on czuć się więc bezpiecznie, decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, nie zmienia to jednak faktu, że dobrze jest wszystko wcześniej dokładnie sprawdzić.

Co powinna zwierać umowa deweloperska?

Warto pamiętać o tym, że umowa z deweloperem musi być obowiązkowo zawarta przed notariuszem w formie aktu notarialnego. Warto pamiętać, że koszt wszystkich czynności obejmuje wynagrodzenie notariusza oraz sporządzenie wypisów aktu notarialnego, a także koszt związany z sądowym postępowaniem wieczystoksięgowym (w równym stopniu obciążają dewelopera oraz nabywcę mieszkania).

Umowa deweloperska jest bardzo rozbudowanym i szczegółowym aktem prawnym, jednak musi zawierać w szczególności:
określenie stron (deweloper-nabywca), a także miejsce i datę podpisania umowy,
koszt nabycia prawa własności do wybranego lokalu mieszkalnego,
położenie i istotne cechy budynku, w którym ma znajdować się lokal mieszkalny, będący przedmiotem umowy,
szczegółową informację o usytuowaniu mieszkania w budynku,
określenie wielkości powierzchni i układu pomieszczeń, a także zakresu oraz standardu prac wykończeniowych, do których wykonania zobowiązuje się firma deweloperska,
termin, w którym nastąpi przeniesienie własności mieszkania na nabywcę,
wysokość oraz terminy lub warunki spełniania przez nabywcę wszystkich świadczeń pieniężnych na rzecz dewelopera.

Jeśli chcemy, możemy dla pewności skonsultować się z doświadczonym w tym obszarze prawnikiem, zanim podejmiemy decyzję lub podpiszemy taką umowę.

Umowa deweloperska a kredyt – na co uważać?

Warto z wyprzedzeniem sprawdzić, jaki harmonogram płatności proponuje wybrany przez nas deweloper. Z reguły można z nim negocjować w tej kwestii, dzięki czemu dostosujemy harmonogram do swoich potrzeb. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest również to, jak wygląda zależność – umowa deweloperska a kredyt. Część deweloperów przyznaje klientom prawo do odstąpienia od umowy w sytuacji, gdy nie otrzymają kredytu, czasami jednak zdarza się, że odbywa się to na jasno określonych warunkach. Dlatego na samym początku warto zapobiegawczo zapytać o tą kwestię, abyśmy stuprocentowo wiedzieli, do czego się zobowiązujemy.

Przeczytaj również:

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera?

Od czego zacząć urządzanie nowego mieszkania od dewelopera?