mieszkanie deweloper kupno

10.09.2019

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera?

Każdy z nas prędzej czy później marzy o własnych czterech kątach. Jest to jedna z ważniejszych i z pewnością najbardziej kosztownych inwestycji w życiu, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby cała transakcja przebiegła bezpiecznie i pomyślnie. Osoby, które zamierzają kupić swoją pierwszą nieruchomość mają prawo czuć się nieco zagubione przy podejmowaniu takiej decyzji, dlatego przygotowaliśmy poradnik, jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera.

Sprawdź, w jakiej lokalizacji kupujesz mieszkanie

Pierwszą i bardzo ważną kwestią, na którą zwracamy uwagę przy szukaniu wymarzonego mieszkania jest jego cena. Warto jednak pamiętać, że lokalizacja mieszkania jest równie ważna. To ona ma ogromny wpływ na komfort naszego życia w danym miejscu, bezpieczeństwo oraz czas, jaki prawie codziennie będziemy poświęcać na dojazdy do pracy czy szkoły. Dobrze jest także wziąć pod uwagę fakt, że mieszkanie jest inwestycją na wiele lat, w ciągu których może nam się zdarzyć zmienić pracę, dlatego warto jest zwrócić uwagę na stan i poziom rozwinięcia dróg dojazdowych w okolicy.

Obecna ustawa deweloperska jasno stanowi, że osoba kupująca mieszkanie musi zostać poinformowana przez dewelopera w tzw. prospekcie informacyjnym o planowanych w promieniu kilometra inwestycjach, które mogą obniżać komfort życia, czyli o budowie torów kolejowych, dróg czy oczyszczalni ścieków. Zalecamy jednak na własną rękę sprawdzić lokalizację mieszkania w planie zagospodarowania przestrzennego. Warto także zwrócić uwagę na to, czy w okolicy znajdują się sklepy, punkty usługowe czy parki miejskie.

Sprawdź, co i od kogo kupujesz

Zastanawiając się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera, powinniśmy też prześwietlić samą firmę. Warto w tym celu sprawdzić opinie o wybranym przez nas deweloperze w internecie i wśród znajomych, co da nam już wstępne rozeznanie. Dobrym pomysłem będzie również sprawdzenie dotychczasowych inwestycji i jeśli to możliwe rozmowa z ich mieszkańcami – jak przebiegały realizacje nieruchomości, w jakim są stanie po kilku latach od oddania ich do użytku, czy deweloper uczciwie wywiązał się ze swoich zobowiązań.
Polecamy również zweryfikować sam grunt pod inwestycję. Informacje na ten temat można znaleźć w księdze wieczystej, która powinna znajdować się w internecie.

Sprawdź, jak płacisz i co podpisujesz

Choć obecnie jest to już standard, warto na wszelki wypadek sprawdzić, czy inwestycja jest objęta rachunkiem powierniczym. Jest to specjalnie utworzony rachunek bankowy, na który kupujący wpłaca pieniądze za wybrane przez siebie mieszkanie, jednak deweloper otrzymuje je dopiero w miarę postępu prac. Zapobiega to ewentualnej defraudacji środków Inwestora.
Zastanawiając się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera, dobrze jest również zwrócić uwagę, aby umowa zawierała możliwie jak najwięcej szczegółowych informacji na temat nieruchomości i samej transakcji – do najważniejszych należy data ukończenia budowy i przeniesienia prawa własności, opis standardu wykończenia mieszkania, otoczenia budynku i tym podobne. Pozwala to na należyte zabezpieczenie naszych interesów, ponieważ w przypadku niedopełnienia przez dewelopera różnych obowiązków, będziemy mieli podstawę prawną do egzekwowania swoich praw na rozprawie w sądzie.

Sprawdź mieszkanie przed odbiorem

Ostatnią kwestią na drodze do posiadania wymarzonych czterech ścian jest odbiór mieszkania. Jest to bardzo ważny moment, ponieważ dokonujemy wtedy weryfikacji jakości wykonania mieszkania i prawnie akceptujemy jego stan. Radzimy wtedy zasięgnąć rady fachowca, który doświadczonym okiem sprawdzi, czy budowlańcy przypadkiem nie dopuścili się zaniedbań. Później wystarczy już tylko odebrać klucze, a następnie spisać liczniki.