urządzanie nowego mieszkania

16.12.2019

Od czego zacząć urządzanie nowego mieszkania od dewelopera?

Kiedy już możemy pozwolić sobie na zakup naszego wymarzonego mieszkania, tak bardzo skupiamy się na dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności i pilnowaniu całego procesu inwestycyjnego, że często zapominamy o tym, co będzie po odbiorze kluczy. Najczęściej otrzymamy mieszkanie w stanie deweloperskim – co dalej? Nie będziemy mogli w nim zamieszkać od razu, dlatego warto dużo wcześniej zacząć planować urządzanie mieszkania, najlepiej chwilę po tym, gdy zdecydujemy się na jego zakup. Wtedy, gdy odbierzemy klucze, będziemy mogli od razu zacząć prace wykończeniowe, dzięki czemu szybciej się do niego wprowadzimy. Zatem od czego zacząć urządzanie nowego mieszkania od dewelopera? Na jakie etapy warto podzielić przygotowania i planowanie?

Od czego zacząć urządzanie nowego mieszkania?

Jeżeli projekt mieszkania i umowa z deweloperem nie obejmuje niektórych ścian działowych, a zależy nam na oddzieleniu przestrzeni niektórych pomieszczeń, urządzanie mieszkania dobrze jest zacząć od ich postawienia. W pierwszej kolejności dobrze jest też zainstalować podwieszane sufity, jeśli mamy je w planach. Czasami trzeba będzie również wykonać kilka poprawek, w tym także tynkarskich, co jest zupełnie normalne, gdy odbieramy mieszkanie w stanie deweloperskim. Co dalej?
Kolejnym krokiem powinno być ułożenie kafelek oraz paneli podłogowych. Niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie materiałów wykończeniowych – na naszej liście zakupów z pewnością znajdą się fugi, specjalne podłoże pod panele, a także środki chroniące przed wilgocią i inne produkty, które pozwolą nam na wykończenie podłóg.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – co dalej?

Gdy podłogi będą już gotowe, urządzanie mieszkania w stanie deweloperskim powinno skupić się na wyposażaniu łazienki i kuchni. Jest to etap tak zwanego białego montażu, czyli montowania poszczególnych elementów. W łazience z pewnością będzie to toaleta, umywalka, prysznic i/lub wanna, a czasem także bidet. Przeprowadza się go według wcześniej zaplanowanego projektu, dzięki czemu całość będzie spójna, funkcjonalna i dobrze przemyślana.
To samo dotyczy kuchni – niezbędny jest projekt, który przyśpieszy ten etap i pozwoli na wykonanie mebli dopasowanych do przestrzeni pomieszczenia. Warto pamiętać, że jeśli będziemy wiedzieli, gdzie będą znajdowały się konkretne urządzenia, łatwiej będzie nam zamontować szklane płyty czy kafelki na ścianie. Nie ma przecież sensu kłaść kafelek za lodówką, czy też szafkami kuchennymi.

Urządzanie mieszkania – dalsze kroki wykończeniowe

Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć urządzanie nowego mieszkania, po montażu sprzętów i mebli w kuchni i łazience, następnym krokiem będzie wykończenie ścian we wszystkich pomieszczeniach. Najczęściej decydujemy się proste w użyciu i praktyczne farby do ścian. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę, aby były wysokiej jakości, a także odporne na wilgoć, jeśli planujemy je użyć w kuchni lub łazience. Na powierzchnie najbardziej narażone na zabrudzenia możemy nałożyć farby lateksowe, które mają podwyższoną odporność na ścieranie. Urządzanie mieszkania na tym etapie powinno przewidywać również ewentualne dekoracje ścienne, takie jak tapety, ozdobne kafelki czy stiuki.
Gdy ściany będą już gotowe we wszystkich pomieszczeniach, będziemy mogli się skupić na wyposażeniu mieszkania w meble, różnego rodzaju sprzęty i dekoracyjne dodatki. Jest to bez wątpienia najprzyjemniejszy etap przygotowywania mieszkania, który dzieli Cię już tylko o krok od wymarzonej przeprowadzki.