kupno mieszkania

04.10.2019

Co sprawdzić przy kupnie mieszkania?

Zakup mieszkania to doskonała, długoletnia lokata kapitału. Jak pokazuje przykład kamienic z poprzednich stuleci – mieszkania są długowieczne. Nieruchomości pozostaną w majątku rodzinnym przez pokolenia i będą z nich korzystać nasze dzieci, wnuki i prawnuki. Kupując dom jednorodzinny, wraz z nim otrzymujemy dobro niezniszczalne – grunt, na którym ulokowana jest nieruchomość. Zakup mieszkania, które ma posłużyć dziesięciolecia, a nawet wieki, powinien być poprzedzony dogłębnym przemyśleniem tematu oraz dokładnym sprawdzeniem nabywanego lokalu. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, co sprawia, że wybór nieruchomości nie jest łatwy. Pojawia się pytanie, na co zwrócić uwagę i co sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Kupując mieszkanie, na początku należy zastanowić się, czy chcemy nabyć zupełnie nowe lokum, czy może skorzystać z ofert rynku wtórnego. Wybór każdego z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. W przypadku rynku pierwotnego mamy pewność, że nikt nie jest zameldowany w mieszkaniu, naprawę ewentualnych usterek najczęściej pokrywa deweloper, takiego lokalu nie będziemy też musieli remontować. 

Zaletą rynku wtórnego jest możliwość znalezienia atrakcyjnych cenowo oferty. Niekiedy sprzedający nie mają bowiem rozeznania w cenach mieszkań albo zależy im na szybkim zbyciu nieruchomości. Jednak rodzi to także zagrożenie, że takie mieszkanie może mieć defekty.  Takie lokum będzie też wymagało remontu, co rodzi dodatkowe koszty. 

 Jeśli już zdecydujemy, czy lepszym rozwiązaniem dla nas będzie zakup nowego, czy używanego mieszkania, nadchodzi czas na przeglądanie ofert. Co trzeba wiedzieć, wybierając mieszkania i analizując oferty?

Na co zwrócić uwagę podczas selekcji ofert?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że ceny mieszkań w dużej mierze zależą od ich lokalizacji. Im atrakcyjniejsza i lepiej skomunikowana okolica, tym ceny będą wyższe. Wybierając interesujące nas nieruchomości, spośród wielu ofert, warto brać pod uwagę nie tylko liczbę pokoi, ale też metraż. Może się bowiem okazać, że mieszkanie, choć trzypokojowe będzie o wiele za małe dla naszych potrzeb. Jeśli planujemy zakup mieszkania w bloku, dobrze jest też sprawdzić, na którym piętrze mieści się lokal oraz czy budynek jest wyposażony w windę. Posiadacze samochodów powinni także zwrócić uwagę na dostępność miejsc parkingowych. Warto też sprawdzić, czy w mieszkaniu zaplanowano pomieszczenia gospodarcze, garderoby, albo komórki lokatorskie. Takie miejsca podnoszą funkcjonalność przestrzeni i likwidują wiele problemów z przechowywaniem ubrań i innych przedmiotów.

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego

Co sprawdzić kupując mieszkanie od dewelopera? Najważniejszą i pierwszą kwestią, jaką należy zweryfikować, jest rzetelność sprzedającego. Niestety na rynku nadal pojawiają się nieuczciwi deweloperzy, którym zależy nie na dostarczaniu mieszkań, ale na oszukiwaniu klientów. Dlatego warto wcześniej sprawdzić opinie o firmie, od której chcemy kupić mieszkanie. Jednym z wyznaczników rzetelności może być długoletnia obecność dewelopera na rynku, portfolio realizacji oraz rekomendacje od zadowolonych klientów.

Na rynku pierwotnym dostępne są już gotowe albo dopiero planowane nieruchomości. Jeśli zdecydujemy się na kupno istniejącego lokalu, należy umówić się na jego oglądanie. Dobrze jest odwiedzić mieszkanie o różnych porach dnia, aby sprawdzić stopień jego nasłonecznienia, widok z okna i tym podobne rzeczy. Warto zabrać ze sobą osobę postronną, która może ocenić lokal chłodnym okiem. Podczas oględzin przydatna może też okazać się poziomica, która pozwoli sprawdzić, czy ściany i podłogi są równe. Można także skorzystać z usług rzeczoznawcy, który potwierdzi stan techniczny nieruchomości.

Kupując mieszkanie jeszcze nieistniejące, możemy zapytać o opis inwestycji, obejrzeć wizualizację oraz zapytać o plan mieszkania, który pozwoli poznać rozkład pomieszczeń i sprawdzić, czy odpowiada on naszym potrzebom.

Kupując mieszkanie, należy też dokładnie sprawdzić umowę. Praktyką jest podpisywanie z deweloperem umowy rezerwacyjnej lub przedwstępnej, a na końcu umowy sprzedaży. Każdy z tych dokumentów należy dokładnie, punkt po punkcie przeczytać i wyjaśnić wszelkie wątpliwości czy nieścisłości.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego

Co sprawdzić przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego? Na początek należy upewnić się, że osoba, która oferuje nieruchomość, jest jej faktycznym właścicielem. Można to zrobić, prosząc o akt własności lub inny dokument potwierdzający, że dana osoba jest właścicielem mieszkania. Należy też poprosić o: świadectwo energetyczne (jeśli lokal je posiada), szczegółowe zestawienie kosztów eksploatacji oraz plan nieruchomości. Może zdarzyć się, że właściciel nie ma planu mieszkania, dlatego wybierając się na oglądanie lokalu, dobrze jest zabrać ze sobą narzędzia pisarskie oraz taśmę mierniczą, które pozwolą sporządzić na miejscu odręczny plan. Tym, co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego, jest stan techniczny nie tylko samego lokalu, ale też całego budynku. W tym celu dobrze jest udać się na oględziny nieruchomości z rzeczoznawcą budowlanym, który przygotuje opinię techniczną o nieruchomości. Dzięki temu kupując mieszkanie, mamy pewność, że jest ono w dobrym stanie. Planując zakup nieruchomości z rynku wtórnego, koniecznie należy też upewnić się, że nikt nie jest w nim zameldowany, co możemy zrobić we właściwym urzędzie gminy.

Planując kupno mieszkania, niezależnie czy pochodzi ono z rynku pierwotnego, czy wtórnego, należy sprawdzić jego stan techniczny, szczegółowo przeczytać umowę i upewnić się co do rzetelności sprzedającego.