dom, mieszkanie ciesząca się para

15.11.2019

Dom czy mieszkanie – co lepiej jest wybrać, aby zapewnić sobie komfort i spokój?

Każdy, kto zaczyna marzyć o własnych czterech kątach, zaczyna zastanawiać się, co wybrać – dom czy mieszkanie. Każda z tych opcji ma swoje duże zalety, a także wady. Dobrze jest więc zastanowić się dokładnie nad tym, jakie mamy preferencje, potrzeby i oczekiwania, nie tylko w chwili obecnej, ale także w przyszłości. Niezależnie bowiem od tego, czy zdecydujesz się na dom czy mieszkanie, taka inwestycja z pewnością będzie na lata. Ostateczna decyzja powinna być dla nas możliwie jak najbardziej korzystna. Zatem czy lepiej mieszkać w domu czy w bloku?

Co wybrać – dom czy mieszkanie?

Czy lepiej mieszkać w domu czy w bloku – każdy z nas ma jakieś preferencje i doświadczenia, które sprawiają, że bliżej jest nam do jednego z tych rozwiązań. Warto jest jednak rozważyć obydwie opcje, ponieważ nie kupujemy zbyt często własnej nieruchomości. Zatem dobrze, aby to była inwestycja, która będzie dla nas jak najbardziej korzystna pod każdym względem.

Zaletą domu z pewnością jest to, że najczęściej mają one większą powierzchnię, co stwarza idealne warunki dla dużej rodziny lub też osób lubiących przestrzeń. Ludzie cenią to rozwiązanie również za własny ogród, w którym można hodować kwiaty, robić grilla czy ognisko, a także wypoczywać latem w cieniu drzew – są to świetne sposoby na relaks i odpoczynek. Dzieci z kolei zyskują bezpieczne miejsce do zabawy. Dom z pewnością stwarza odpowiednie warunki do spokojnego i komfortowego życia.

Z drugiej jednak strony mając własny dom należy liczyć się z dużo większymi kosztami jego utrzymania, szczególnie jesienią i zimą. Warto również pamiętać, że dom wymaga częstych prac konserwacyjnych i porządkowych, a ogród pielęgnacyjnych. Z tego powodu osobom starszym czy też młodym i zapracowanym ciężko jest sprostać takiej odpowiedzialności. Kolejną wadą posiadania własnego domu jest to, że ludzie często boją się wyjeżdżać na dłuższe wakacje, nawet pomimo zainstalowanego systemu alarmowego.

Czy lepiej mieszkać w domu czy w bloku?

Dom z pewnością w niektórych przypadkach będzie korzystnym rozwiązaniem, jednak posiada wady, których nie można przypisać mieszkaniu. Ono z kolei charakteryzuje się wieloma, niepowtarzalnymi zaletami. Zastanawiając się, czy wybrać dom czy mieszkanie, warto pamiętać, że obecnie deweloperzy budują nowoczesne, komfortowe i funkcjonalne osiedla, których dobrze zaplanowane otoczenie jest w stanie zaspokoić najważniejsze potrzeby mieszkańców. Nowe mieszkania mają różną powierzchnię, dzięki czemu znajdziemy dla siebie jednopokojową kawalerkę, niewielkie mieszkanie dla pary, kilkupokojowy lokal dla rodziny z dziećmi, a także ponad stumetrowe apartamenty.

Inne zalety mieszkania w bloku na nowoczesnym osiedlu to dostęp do rozległych terenów zielonych w sąsiedztwie, gdzie z powodzeniem można zrelaksować się i odpocząć. Nowe mieszkania zapewniają spokój i komfort również dzięki temu, że spółdzielnie mieszkaniowe biorą na siebie odpowiedzialność za utrzymanie w dobrym stanie całego budynku, części wspólnych oraz terenu wokół bloków. Dużo osób chwali sobie także to, że mogą spokojnie pojechać na dłuższe wakacje, płacą stosunkowo nieduże rachunki za media oraz mogą poznać nowych i interesujących ludzi, którzy są ich sąsiadami. Zatem jak widać zalety mieszkania w bloku są dużo większe niż w przypadku domu.